Dobročinná sbírka – HIPOTERAPIE

Hipoterapie - Skrze sílu koní k lepšímu životu
Cute,Little,Girl,With,Long,Hair,Riding,A,Horse,Outdoors.
Dobročinná sbírka - HIPOTERAPIE
1.00%
200 000 CZK

Odměna za štědrost

Vyberte si odměnu dle výše Vašeho daru
Odměna
Zápisník z chráněné dílny ilustrovaný Martinou
1 000 CZK
50 EUR
Odměna
Originál kreslená mapa z expedice Martiny Skala
25 000 CZK
1 000 EUR
Odměna
Kopie kreslené mapy z expedice Martiny Skala
25 000 CZK
1 000 EUR
Odměna
Kniha "To je má země" od Martiny Skala
2 500 CZK
100 EUR
Odměna
Kniha pro děti od Martiny Skala
2 500 CZK
100 EUR

Hipoterapie

Dovolte nám představit nový projekt, který může zásadně změnit životy dětí i dalších pacientů s různými druhy postižení, jakými jsou například mozková obrna, roztroušená skleróza, autismus, Downův syndrom, deprese i úzkostné poruchy a mnoho dalších – dobročinná sbírka na hipoterapii. Hipoterapie je léčba za pomoci kontaktu s koňmi, která přináší nemocným nejen radost, ale především významná terapeutická zlepšení v jejich každodenním životě.

Představte si dítě, které se potýká s obtížemi v komunikaci, sociálním chování a motorice, tedy dítě trpící autismem. Pro takové dítě může být každý den plný výzev a nepochopení. Avšak ve chvíli, kdy se posadí na koňský hřbet, začíná něco magického. Pohyby koně stimulují tělo pacienta a napomáhají mu k lepšímu držení těla, rovnováze a koordinaci. Pacient se učí komunikovat s koněm a prostřednictvím koně také se svým okolím, což posiluje jeho sebevědomí a sociální dovednosti.

             

Historie

Hypoterapie má dlouhou a bohatou historii. První zmínky o léčebném využití koní sahají až do starověkého Řecka, kde již sám Hippokrates doporučoval jízdu na koni jako prostředek k obnově tělesné a duševní rovnováhy. Moderní hipoterapie má své kořeny v 50. letech 20. století, kdy Lis Hartel, která byla po dětské obrně upoutána na invalidní vozík, dokázala díky rehabilitaci s koněm získat zpět svou pohyblivost a dokonce také medaili v drezuře na olympijských hrách v roce 1952. Od té doby se hipoterapie rozšířila do mnoha zemí světa, ale u nás v Česku se o této formě léčby zatím mluví jen velmi málo.

Přínosy hipoterapie

  • Zlepšení fyzické kondice: Pravidelný pohyb na koni posiluje svaly, zlepšuje rovnováhu, koordinaci a držení těla.
  • Rozvoj motorických schopností: Pohyb koně napomáhá rozvoji jemné i hrubé motoriky.
  • Emocionální podpora: Kontakt s koněm má pozitivní vliv na psychiku, snižuje stres i napětí, zlepšuje náladu a sebevědomí.
  • Sociální interakce: Terapie v přítomnosti koně podporuje komunikaci a sociální dovednosti.

Tvář projektu

Martina Skala je světově známá česká výtvarnice a prozaička, narozená v Praze. Během své kariéry získala řadu ocenění, včetně Magnesie Litery za knihu pro děti a mládež "Strado & Varius" v roce 2003. Její tvorba zahrnuje široké spektrum žánrů, včetně komiksů, literatury pro děti a mládež, cestopisů a místopisů. Paní Skala je známá pro své přátelské a ekologicky zaměřené příběhy, které inspirují a vzdělávají nejen děti, ale i dospělé.

“Jezdectví mě provází celým životem a kůň se stal mým věrným souputníkem. Když jsem zjistila, že mohu s koněm mentálně komunikovat, pouštěla jsem se stále více do koňských dobrodružství po celém světě.

Začala jsem u Navažských Indiánů na mustanzích, pak jsem přešla na andaluském koni Pyreneje. Minulý rok jsem vyzkoušela berberského hřebce Nassima v dunách Sahary, projela deštným pralesem a vyšplhala se v Ekvádoru na koních ,,criollo“ do výše 4000 m k vulkánu Quilotoa.

Tentokrát se v červenci 2024 zúčastním nomádské expedice, která začíná v poušti Gobi a míří napříč Mongolskem až na sever k hranici. Během tří týdnů urazíme 1200 km na hřbetě velblouda, koně, yaka a soba. Jedná se o unikátní expedici, která v sobě skloubí čtyři zvířata typická pro mongolský způsob života. A touto cestou bych chtěla podpořit rozvoj hipoterapie v mé rodné zemi právě prostřednictvím hipoterapeutického centra Kosmonosy.”

Hipoterapeutické centrum Kosmonosy:

Dovolte nám tedy představit Hipoterapeutické centrum v Kosmonosích, místo, kde se i zázraky stávají skutečností. Je to tým odborníků, terapeutů a nadšenců, kteří pracují s léčebnou silou koní. Hipocentrum PN Kosmonosy bylo založeno v roce 2001, působí tedy již 23 let, a probíhá v něm terapie se širokým diagnostickým okruhem. Nachází se v malebném prostředí Kosmonos, které nabízí klid a pohodu jak pro klienty, tak pro jejich zvířecí terapeuty. Naši koně jsou pečlivě vybíráni a proškoleni, aby mohli poskytovat maximální pomoc při terapii.

               

Přečtěte si více o terapeutických koních v Kosmonosích zde

Vaše podpora nám umožní pokračovat v naší misi poskytovat kvalitní a dostupné terapeutické služby těm, kteří je nejvíce potřebují. Finanční prostředky jsou využívány na péči o koně, terapeutický výcvik a rozvoj nových programů. Vybrané peníze budou konkrétně sloužit na trénink a výcvik terapeutických koní, kteří potřebují speciální režim a tréninkový přístup, který jim umožňuje vykonávat pozici hipoterapeutického koně. Tito koně potřebují vedle terapeutické práce s pacienty, posilovat kondici a pracovat ve výcviku v přirozené komunikaci. Nedílnou součástí jejich přípravy je i důraz na jejich psychohygienu, tedy dostatečné ventilování psychického napětí z terapeutické práce s pacienty. Díky Vaší štědrosti můžeme nabídnout více terapií a rozšířit tak naše služby pro větší množství nejen dětských pacientů.

Přikládáme i reálnou výpověď příběhu dospívající pacientky:

Přečtěte si zde

Jak jsou využity vybrané peníze:

Dlouholeté výzkumy ukazují, že děti s různými druhy postižení, které se účastní hipoterapie, vykazují lepší výsledky v oblasti řeči, sociální interakce a celkové psychické pohody. V České republice je však k dispozici stále málo koní s tímto terapeutickým režimem, který je sám o sobě velmi časově i finančně náročný. Výcvik a režie na jednoho terapeutického koně stojí cca 20.000 Kč na měsíc.

Vaše finanční podpora umožní nemocným dětem lepší přístup k hipoterapii a otevře jim nové možnosti pro jejich rozvoj. Každý příspěvek, ať už malý, či velký, může mít obrovský dopad na jejich život. Pomozte nám vytvářet svět, kde má každý pacient šanci na kvalitnější a plnohodnotný život. Podpořte hipoterapii v Kosmonosích a staňte se součástí něčeho opravdu výjimečného. Vaše dobročinnost může být klíčem k lepšímu životu pro mnoho dětí, které neměly tolik štěstí.

Odměny od Martiny Skala

za Vaši dobročinnost si můžete zvolit odměnu od Martiny v dané hodnotě Vašeho daru:

  • Zápisník z chráněné dílny ilustrovaný Martinou Skala - za hodnotu daru 1.000 Kč / 50 EUR a výše
  • Kniha "To je má země" od Martiny Skala - za hodnotu daru - 2.500 Kč /100 EUR a výše
  • Kniha pro děti od Martiny Skala - za hodnotu daru 2.500 Kč /100 EUR a výše
  • Originál ilustrovaná mapa A1 z expedice Martiny v Mongolsku - za hodnotu daru 25.000 Kč / 1.000 EUR a výše
  • Kopie ilustrované mapy A1 z expedice Martiny v Mongolsku - za hodnotu daru 25.000 Kč / 1.000 EUR a výše

Martina Skala a její zmínky v médiích o chystané sbírce přes platformu EasyFunding:

Martina Skala zmínila spolupráci s EasyFundingem ve svém rozhovoru na novinkách ("Expedice je součástí charitativní akce podporující hipoterapii v Čechách na webu EasyFunding") - čtěte zde

Tištěné periodikum Vlasta, vyšlo v květnu 2024 viz příloha (zmínka o EF na stránce 17 - "V červenci pak pojedu v Mongolsku jednu z nejdelších expedic v sedle na světě. Měří 1200 kilometrů a je součástí charitativní akce podporující hipoterapii v Čechách na webu EasyFunding")

 

Příjemce dobročinné sbírky:

Psychiatrická nemocnice Kosmonosy
Státní příspěvková organizace
Lípy 15, Kosmonosy, 293 06
IČ: 00068691, DIČ: CZ00068691

Jméno dárceDarovaná částkaMěna
Tomáš Lachman1 000CZK
Boson1 000CZK

Dárcovský formulář

Pole označená hvězdičkou je potřeba vyplnit.

Vybrat dárek *
Měna *
Částka *
* Cenu zadávejte v CZK
Jméno *
Příjmení *
Email *
Přejete potvrzení ? *
Daruji jako *
Název firmy *
IČO *
Rodné číslo *
Adresa *
Stát *
Zobrazit jméno na stránce? *
Jméno na stránce